Magyar Katolikus Lexikon > L > lőcsei Angyalok Királynéja-templom

lőcsei Angyalok Királynéja-templom: A Lengyel-kapu melletti Mária-templom Donch mester 1309-i adományából 1340-1400: épült a ferencesek számára. 1671: a jezsuitáké lett, ekkor kapta Angyalok kirnéja titulusát. A mellette álló r.k. főgimn-ról gimnáziumi templomnak is nevezik. 60 m hosszú, 20 m széles. Hosszháza háromhajós, boltozatát a jezsuiták építtették a 17. sz. végén. Sokszögzáródású, hosszú (szerzetesi) szentélye keresztboltozatos. A tp. É-i oldalához csatlakozik a 17. sz: átalakított kolostor, 14. sz. gótikus, keresztboltozatos kerengőjével. A tp. berendezése is 17. sz-i. Az oltárokat a rendház asztalosa, Olaf Engelholm készítette. Az 1675 k. emelt barokk főoltár közepén egy 1420/30: faragott Madonna-szobor áll. A mellékoltárok, a szószék és a dúsan faragott padok, stallumok csavart oszlopai Salamon tp-ára és a római Szt Péter-tp. régi és új (Bernini-féle) oltárára egyaránt utalnak. Ez az oszlopforma akkor már gyakori volt a Ny-i jezsuita oltárokon (Köln, Paderborn), s nálunk is igen kedveltté vált a továbbiakban. Az oszlopokat tartó kariatida-angyalok is igen jellegzetesek. Sz.G.E.